گروه فنی مهندسی کیمیا صنعت
تماس با ما


معرفی پروتکل های ارتباطی

معرفی پروتکل های هوشمند سازی پروژه های بزرگ

گسترش سیستم های هوشمند و اتوماسیون ساختمان ها یک استراتژی مناسب برای پاسخ به نیازهایی مانند آسایش ، امنیت و صرفه جویی  انرژی می باشد. در پروژه های بزرگ میزان هزینه های مصرف انرژی قسمت قابل توجهی از برق مصرفی را تشکیل می دهد.

 از یک ساختمان هوشمند و یک پارچه انتظار می رود تا بطور موثری میزان هزینه های نگهداری، مدیریت  ساختمان ، مصرف انرژی و ... را کاهش دهد.

 به منظور یکپارچه سازی کنترل تاسیسات و زیرساخت های یک ساختمان  هوشمند نیاز به انتخاب یک استراتژی ارتباطی بین اجزای مختلف این سیستم یکپارچه می باشد، به این استراتژی های ارتباطی بین اجزای گوناگون موجود که در واقع زبان صحبت آن ها با یکدیگر می باشد، پروتکل می گویند.

یکی از چالش های موجود به منظور بکارگیری و توسعه یکپارچه سازی تاسیسات و زیرساخت های موجود در ساختمان های هوشمند، تکنولوژی های ساخت گوناگون و نحوه عملکرد متفاوت آن ها است که بکارگیری یکی از پروتکل های باز نظیر"  " bacnet،lonwork "، Modbus "،knx" و ... راه حل مقابله با این چالش می باشد. این پروتکل ها دارای ویژگی هایی خاص خود میباشد که در ادامه به انها میپردازیم

تفاوت پروتکل ها
تفاوت پروتکل ها
تفاوت پروتکل ها
تفاوت پروتکل ها

پروتکل(LON(Lon Works

سیستم LonWorks ، دارای پروتکل باز استاندارد بین المللی LonTalk می‌باشد و قابل استفاده جهت برقراری ارتباط میان انواع کنترلر‌ها و سرور مرکزی در شبکه BMS می باشد. این تکنولوژی يك راه حل باز و طرحی جدید را براي  تحقق بخشیدن به سیستم‌های ارتباطی نا‌محصور در زمینه اتوماسيون خانگی ، صنعتی ، حمل و نقل و شبكه‌های كنترل فراهم می‌آورد.

LonWorks امکاناتی نظیر اشتراک گذاری خدمات ، اطلاعات، سخت افزار و کابل‌کشی را فراهم نموده و افزایش بهره‌وری عملیاتی‌، انرژی و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری را به ارمغان می‌آورد.

LonWorks این موقعیت را فراهم می‌کند كه بسياري از سازنده‌ها و توليد كننده‌های مختلف ، تجهیزات هوشمندسازی را نظير سنسورها ، محرك ها يا كنترل كننده‌هایي كه با هم كار مي‌كنند ،‌ توليد نمايند. بعد از نصب و تکمیل ساختمان هر نوع توسعه و ارتقاء آن مطابقت با سیستم‌های قبلی دارد و نیاز به تغییر در سیستم‌های قبلی نمی‌باشد که به پروتکل باز شهرت دارد.

پروتکل BACnet

استاندارد (BACnet (Building Automation and Control Network ، پروتکل باز بین‌المللی، جهت یکپارچه‌سازی تجهیزات در اتوماسیون و مدیریت ساختمان است، که امکان انتقال اطلاعات بین سیستم ها و دستگاه‌ها را فراهم می‌کند. این پروتکل مستقل از برند و شرکت تولید کننده محصولات كنترلي ، به عنوان راه‌حلی جامع، تمامی سیستم‌های ساختمان را در یک شبکه منسجم ، با هدف صرفه جویی انرژی ، افزایش رفاه و امنیت و کاهش هزینه‌ها ، به یکدیگر مرتبط می‌سازد .

BACnet جهت برقراری ارتباط بین سیستم‌های اتوماسیون خانگی و کنترلی (BMS)، مانند سیستم تهویه و سرمایش و گرمایش، سیستم روشنایی، سیستم اعلام حریق ، کنترل دسترسی و سیستم امنیت و تجهیزات مربوط به آن‌ها بكار گرفته مي‌شود.


پروتکل KNX

پروتکل KNX ، یک پروتکل هوشمندسازی می باشد، که به عنوان راه‌کاری برای اتوماسیون و کنترل سیستم‌های خانگی و مجتمع های مسکونی ، سیستم‌‌های تهویه مطبوع، کنترل روشنایی و انرژی می‌باشد.

این پروتکل با استفاده از بستر ارتباطی سیم می‌باشد و دارای سرعت و امنیت شبکه ای بالا نسب به پروتکل های LON و BACnet نمی باشد.

این پروتکل محدودیت های زیادی را برای کارفرمایان ایجاد میکند که میتوان به محدودیت تعداد و نوع دیوایس ها و همچنین کم بودن سرعت انتقال و حافظه که یکی از مهم ترین بحث ها است اشاره کرد. 


پروتکل Modbus


مدباس ( ModBus ) یکی از پروتکل های ارتباطی در زمینه شبکه می باشد. این پروتکل که معمولا در بستر فیزیکی RS485 پیاده سازی می شود.کاربرد اولیه آن برای استفاده در PLC ها بود ولی بتدریج بعنوان یک استاندارد ارتباطی پذیرفته شد و بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون آن را پشتیبانی کردند بدین ترتیب Modbus بصورت یک پروتکل ارتباطی در آمد .

Modbus جهت برقراری ارتباط محدود فقط (تا 247) دستگاه متصل به یک شبکه استفاده می شود، به عنوان مثال دما و رطوبت اندازه گیری شده توسط سنسورها از طریق این پروتکل توسط کنترل کننده Master قرائت می شود. 

Modbus به دلیل استفاده از لینک های سریال RS232-RS485 دارای محدودیت های زیادی می باشد

Design By: Daiana